Pszczyna Budżet Obywatelski

Edycja 2022

/ Głosuj /
/ Dokumenty do pobrania /
01.09.2015 09:08
"Ktoś tu żarty sobie robi : "Lorem ipsum dolor sit amet..."? Źródło: http://denielleemans.com/what-is-lorem-ipsum/

Zwrot "Lorem ipsum..." został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki. Pięć wieków później zaczął być używany przemyśle elektronicznym, pozostając praktycznie niezmienionym. Spopularyzował się w latach 60. XX w. wraz z publikacją arkuszy Letrasetu, zawierających fragmenty "Lorem ipsum..."

Niedawno, na naszym fanpejdżu na Facebooku, jedna z czytelniczek wyraziła swoje wątpliwości co do zawartości merytorycznej zakładki /propozycje projektów/. Zaniepokoiły ją łacińskie formuły, które pojawiły się w każdej z podzakładek.

Spieszymy zatem czym prędzej z wyjaśnieniami. 28 września każdy z wnioskodawców, których pomysł zostanie pozytywnie zweryfikowany, otrzyma login i hasło. Dzięki niemu, w zakładce /propozycje projektów/ utworzy swoją podzakładkę. Będzie miał szansę pokazać wszystkim zainteresowanym najważniejsze atuty swojego projektu. Będzie też miał bezpośredni wpływ na sposób prezentacji swojej pracy. Wszyscy mieszkańcy zaś, będą mogli, jak w galerii, przyjrzeć się każdemu pomysłowi i ugruntować swoją opinię przed oddaniem głosów. A zatem od 28 września należy oczekiwać edycji tej części strony internetowej. W miejsce łacińskiej formuły: "Lorem ipsum.." pojawią się "Projekt siłowni napowietrznej..." czy "Książki dla naszych milusińskich...".

Czymże jest więc tajemnicze "Lorem ipsum..."? "Lorem ipsum..." jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki. Pięć wieków później zaczął być używany przemyśle elektronicznym, pozostając praktycznie niezmienionym. Spopularyzował się w latach 60. XX w. wraz z publikacją arkuszy Letrasetu, zawierających fragmenty "Lorem ipsum...", a ostatnio z zawierającym różne wersje "Lorem ipsum..." oprogramowaniem przeznaczonym do realizacji druków na komputerach osobistych, jak Aldus PageMaker.

Ogólnie znana teza głosi, iż użytkownika może rozpraszać zrozumiała zawartość strony, kiedy ten chce zobaczyć sam jej wygląd. Jedną z mocnych stron używania "Lorem ipsum..." jest to, że ma wiele różnych „kombinacji” zdań, słów i akapitów, w przeciwieństwie do zwykłego: „tekst, tekst, tekst”, sprawiającego, że wygląda to „zbyt czytelnie” po polsku. Wielu webmasterów i designerów używa go jako domyślnego modelu tekstu i wpisanie w internetowej wyszukiwarce "Lorem ipsum..." spowoduje znalezienie bardzo wielu stron, które wciąż są w budowie. Wiele wersji tekstu ewoluowało i zmieniało się przez lata, czasem przez przypadek, czasem specjalnie (humorystyczne wstawki itd).*

 

*tekst powstał na podstawie artykułu ze strony: http://pl.lipsum.com/

 

Google Facebook