Pszczyna Budżet Obywatelski

Edycja 2022

/ Głosuj /
/ Dokumenty do pobrania /
27.06.2017 19:37
Zwyciężą te naprawdę oczekiwane!

Propozycja wydatkowania prawie 70% środków przeznaczonych na Pszczyński Budżet Obywatelski uzyska odpowiednio mocne wsparcie mieszkańców. Nastąpi również naturalna selekcja wśród zgłoszonych projektów i zwyciężą te naprawdę przez Państwa oczekiwane.

Wspólne negocjacje w wąskim gronie liderów środowisk lokalnych na osiedlach czy w sołectwach to świetny i nie wykluczony regulaminem sposób na optymalne wykorzystanie Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Musimy jednak pamiętać, że taka propozycja zagospodarowania naszych pieniędzy musi iść w parze z odpowiednio wysokim poparciem społecznym. W tegorocznej edycji Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego wykorzystanie w taki sposób - w sumie 615 273,48 zł - zaproponowały cztery osiedla (Daszyńskiego, Kępa, Piastów, Powstańców Śląskich) oraz cztery sołectwa (Czarków, Jankowice, Rudołtowice, Wisła Wielka).

W podobnej sytuacji znaleźli się mieszkańcy trzech osiedli (Kolonia Jasna, Stara Wieś, Siedlice) i sześciu wsi (Piasek, Brzeźce, Poręba, Studzienice, Ćwiklice, Wisła Mała), gdzie wybór ograniczony jest do jednego projektu na łączną kwotę 721 098,79 zł.

W sumie daje to 1 336 372,27 zł, stanowiących 66,8% wszystkich środków przeznaczonych na Pszczyński Budżet Obywatelski.

Aktywność większej grupy mieszkańców, poza ustaleniami liderów, ujawniła się na pięciu osiedlach (Polne Domy, Podstarzyniec, Piłsudskiego, Stare Miasto, Śródmieście) oraz w dwóch sołectwach (Studzionka, Łąka). Tutaj będziemy mieć do czynienia z naturalnie kształtującą się konkurencją, której efektem będzie możliwość wyboru spośród dwudziestu trzech projektów na łączną sumę 880 858,85 zł (do zagospodarowania pozostaje 383 142,66 zł).

Wskazana lokacja pomysłów do Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego wraz z charakterystyczną propozycją podziału środków finansowych skłoniła Burmistrza Pszczyny do zastosowania progu frekwencyjnego dla wszystkich projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji. Poparcie każdej propozycji, będzie musiało przekroczyć co najmniej 3 % wszystkich mieszkańców danego osiedla czy sołectwa. Dzięki temu wydatkowanie prawie 70% środków przeznaczonych na Pszczyński Budżet Obywatelski uzyska odpowiednio mocne wsparcie mieszkańców. Nastąpi również naturalna selekcja wśród zgłoszonych projektów i zwyciężą te naprawdę przez Państwa oczekiwane.

Tymczasem czeka nas dwumiesięczny okres weryfikacji merytorycznej wszystkich projektów. To on ukształtuje ostatecznie liczbę i charakter projektów, które zostaną poddane pod głosowanie. Na wyniki przyjdzie nam czekać do 25 sierpnia. W tym czasie autorzy projektów będą mogli korygować swoje pomysły w porozumieniu z członkami Komisji do spraw weryfikacji Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. 

W galerii prezentujemy Państwu listę projektów, wraz z numerem nadanym podczas rejestracji, kwotą, lokalizacją oraz minimalną ilością głosów jaką dany projekt będzie musiał zdobyć w trakcie jesiennego głosowania.

 

 

 

Google Facebook

Załączone zdjęcia