TEN PROJEKT WYBRALIŚMY/LOKALNE/STUDZIONKA/„Ogród doświadczeń i zabawy” dla Przedszkola Publicznego Nr 14
Jednostka organizacyjna Urzędu Miejskiego w Pszczynie odpowiedzialna za weryfikację merytoryczną projektu:
Pszczyński Zarząd Edukacji, ul. Zdrojowa 4, tel. 32 210 21 93.
Opinia rekomendacyjna: W związku z zapowiadaną zmianą w systemie oświaty, należy przewidzieć jakie będzie przeznaczenie budynku wraz z posesją w 2019 r.
Przedmiotem projektu jest modernizacja ogrodu przedszkolnego w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju psychoruchowego dzieci podczas ich pobytu na świeżym powietrzu. Mając na uwadze jak ważny jest ten element dla prawidłowego rozwoju dzieci (wskazuje na to również podstawa programowa – minimum 1h dziennie) chcemy, aby dzieci miały atrakcyjne warunki do zabawy, rozrywki, w bezpiecznym, przyjaznym i estetycznym dla dziecka otoczeniu.
Duże zużycie infrastruktury ogrodu (przedszkole istnieje od ponad 30 lat) i brak dofinansowania na jego modernizację sprawia, że nie można dzieciom i ich rodzinom zapewnić warunków, które budują poczucie bezpieczeństwa i dają możliwość aktywnego rozwoju.
Założeniem projektu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zabawy, edukacji i rekreacji w ogrodzie przedszkolnym oraz podniesienie jego waloru funkcjonalnego, estetycznego i edukacyjnego poprzez stworzenie odkrywczo-badawczego kącika.
W ramach projektu planuje się zapewnić przedszkolakom (potencjalnie również dzieciom ze szkoły podstawowej oraz dzieciom mieszkającym w Studzionce) bezpieczeństwo i optymalne warunki szerokiego rozwoju poprzez następujące rodzaje działań:
a) utworzenie przy Przedszkolu Publicznym nr 14 w Studzionce funkcjonalnego ogrodu przedszkolnego z placem zabaw,
b) utworzenie kącika odkrywczo-badawczego.
Najważniejsze elementy, na które chcemy przeznaczyć środki w przypadku placu zabaw to: piaskowe podłoże minimalizujące urazy w trakcie zabawy, zestaw zabawowy, huśtawka typu bocianie gniazdo, piaskownica oraz piramida junior wspinaczkowa.
Na tym samym terenie wydzielony zostanie obszar, gdzie utworzymy kącik odkrywczo-badawczy. Dzieci będą dzięki temu poznawały gatunki roślin, zasady ich uprawy i pielęgnacji. Kącik stworzony zostanie z aktywnym udziałem dzieci, które pod nadzorem opiekunów wezmą udział w pracach typu przygotowanie grządek, sadzenie, podlewanie. Jest to bardzo wartościowy i skuteczny sposób uczenia dzieci systematyczności, troski o wspólne dobro, poczucia konsekwencji własnych działań i zdobywania wiedzy. W Studzionce jak dotąd nic takiego nie funkcjonowało i jest to swego rodzaju innowacja. Koszty związane z ogródkiem dotyczą m.in. zakupu narzędzi i roślin.
Realizacja tych działań bardzo usprawni funkcjonowanie Studzionki również w zakresie potrzeb związanych z obszarem edukacji. W przyszłym roku (2017) liczba przedszkolaków wzrośnie o 22 osoby, więc sfinansowanie wskazanych przez nas działań spowoduje, że również dzieci w najbliższych latach będą miały lepsze warunki do rozwoju. Rezultaty działań są bardzo trwałe, a zmodernizowana infrastruktura będzie długo służyć nie tylko najmłodszym mieszkańcom. Z tej perspektywy wydatki na realizacje działań są niewielki i bardzo efektywne.
Poniższe zdjęcia przedstawiają obecny stan przedszkolnego ogródka.